fbpx

Historia Warszawy, jak wielu innych miast i miejsc w Polsce, owiana jest wieloma tajemnicami, a to wiąże się również z powstaniem wielu legend, które opowiadają o dziejach stolicy na przełomie wielu lat. Każdy z nas, a z pewnością każdy z warszawiaków, już słyszał o niektórych z nich. Co więcej, dzięki tym opowieściom, możemy wyruszyć na wspaniałą wycieczkę po stolicy– śladem legend warszawskich. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze i najpopularniejsze.

Legenda o warszawskiej syrence

Bardzo dawno temu, u brzegów Wisły, znajdowała się osada rybacka. W głębinach Wisły mieszkała Syrena, której nikt nigdy nie widział, jednak co noc rybacy słyszeli jej piękny śpiew. Pewnego dnia rybacy postanowili złapać istotę i sprzedać ją księciu za garść złota. Początkowo została przez nich schwytana, jednak dzięki pomocy jednego z rybaków urzeczonych jej pięknym śpiewem, syrenie udało się uciec i wrócić do wód rzeki. Rybakom wspomniała, że była z nimi, by śpiewem ostrzec ich przed niebezpieczeństwem, ale przez ich czyn odchodzi i wróci z tarczą oraz mieczem, aby ich obronić, gdy niebezpieczeństwo będzie tak wielkie, że sami sobie nie poradzą. Do tej pory nie wróciła. Stąd też na brzegu Wisły stoi pomnik syreny z mieczem oraz tarczą, aby strzec bezpieczeństwa miasta.

Legenda o Bazyliszku

Bazyliszek to straszny potwór, smok o głowie koguta i ogonie węża. Zamieszkiwał piwnicę jednej z  kamienic na Starym Mieście, a jego zadaniem było pilnowanie znajdującego się tam skarbu. Bazyliszek swoim wzrokiem zamieniał każdego, na kogo spojrzał, w kamień. Pewnego dnia pokonał go wędrowny krawczyk, który poszedł na spotkanie z Bazyliszkiem uzbrojony w lustro. Bazyliszek, porażony swoim własnym spojrzeniem, skamieniał na zawsze.

Legenda o Złotej Kaczce

Historia ta związana jest z Zamkiem Ostrogskich. Złota Kaczka to zaklęta królewna, a każdy kto ją miałby odnaleźć w podziemiach zamku, stawał się niezwykle bogaty. Udało się to biednemu krawczykowi – Lutkowi. Kaczka podarowała mu sto dukatów i obiecała wieczne bogactwo, ale pod jednym warunkiem – otrzymane sto dukatów musiał wydać jednego dnia i nie mógł dzielić się nimi z nikim. Krawczyk wydał większość dukatów, jednak pod koniec dnia spotkał żebraka. Zrobiło mu się szkoda biedaka i oddał mu ostatnie monety. W tym momencie ukazała mu się Złota Kaczka i powiedziała, że nie spełnił jej warunków i przez to pozostanie biedny na zawsze. Ku pamięci tej historii przy Pałacu Ostrogskich można obejrzeć pomnik Złotej Kaczki

Legenda o Kamiennym Niedźwiedziu

Na Starym Mieście, przy kościele o. Jezuitów stoi kamienny niedźwiedź. Według tej legendy jest to zaklęty książę, który poszukuje prawdziwej miłości. Historia ta mówi o szlachetnym i dobrym księciu, który niestety nie był zbyt urodziwy, a swoim wyglądem przypominał niedźwiedzia. Pewnej niedzieli, przy kościele, spotkał piękną dziewczynę, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Co tydzień przyjeżdżał do kościoła, aby jej się przyglądać, aż pewnego dnia zobaczył, jak idzie do ślubu ze swoim wybrankiem. Przez smutek i żal zamienił się w kamiennego niedźwiedzia, aby już więcej nie czuć cierpienia.

Legend warszawskich jest znacznie więcej, tych bardziej lub mniej popularnych, a dzięki nim zwiedzanie Warszawy może stać się znacznie ciekawsze, a także pozostawić po sobie niesamowite i niepowtarzalne wrażenie. Zachęcamy wszystkich to wyruszenia tropem bajek i legend warszawskich.

 

REZERWUJ