Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam historię jednej z najstarszych i najbardziej znanych dzielnic Warszawy – Pragi.
Praga w roku 1648 uzyskała prawa miejskie, które nadał jej król Władysław IV Waza, jednak pierwsze wzmianki o tym terenie pojawiają się w źródłach już w 1432 roku. Nazwa tego terenu pochodzi prawdopodobnie od wyprażania w tym miejscu lasu w celu uzyskiwania terenów uprawnych. Praga stała się jedną z dzielnic Warszawy w roku 1791.
W wieku XVII, XVIII i XIX warszawska Praga wielokrotnie była palona i niszczona, czy to podczas Potopu Szwedzkiego, czy szturmu w 1794 roku. W drugiej połowie XIX wieku w dzielnicy zaczął rozwijać się mocno handel, dzięki czemu powstało kilka targowisk, a niektóre z nich, jak na przykład Bazar Różyckiego, istnieją do dziś.
W czasie II Wojny Światowej prawobrzeżna Warszawa, czyli Praga, nie została aż tak bardzo zniszczona, jak ta lewobrzeżna część, a dokładnie została zburzona zaledwie w 25%. Pomimo to, że Praga po wojnie była najlepiej zachowaną dzielnicą Warszawy, to niestety w kolejnych latach była mocno zaniedbana i trochę zapomniana przez władze miasta. Dzielnica ta przez wiele lat miała opinię tej „gorszej” – uboższej, gorzej wykształconej. Spowodowane było to poniekąd powojennymi przesiedleniami niższych klas społeczeństwa z dzielnic reprezentacyjnych właśnie na Pragę. Dzielnica obrosła dość złą sławą, a konsekwencją stało się powstanie tzw. „trójkątów bermudzkich”. Określeniem tym nazywano miejsca, ciemne uliczki, podwórka, gdzie bez śladu znikały cenniejsze rzeczy, a nawet ludzie.
Na szczęście powoli ten sposób myślenia o Pradze się zmienia, a sama dzielnica odzyskuje swoją dawną świetność i wielu miłośników. Spotkamy tutaj coraz więcej nowych mieszkańców, artystów, a także turystów.
Warszawska Praga z pewnością ma swój wyjątkowy klimat, który odróżnia ją od innych dzielnic stolicy. Wybierając się na spacer możemy odnaleźć tam przedwojenne kamienice, wcześniej już wspomniany Bazar Różyckiego, czy ulice, które wcześniej mogliśmy oglądać w polskich filmach. Można powiedzieć, że Praga żyje trochę swoim własnym życiem. Ludzie żyją tu jakby spokojniej, wolniej, trochę bardziej refleksyjnie, jakby chcieli odciąć się od zgiełku i pędu prawobrzeżnej Warszawy. Wciąż możemy tu spotkać małe zakłady rzemieślnicze, które po drugiej stronie Wisły praktycznie już nie istnieją. Jednym z takich miejsc jest pracownia czapek i kapeluszy Cieszkowski, który została założona w 1864 roku. Z tych bardziej współczesnych rzeczy wyróżniających tę dzielnicę jest „praski jamnik”. Co się kryje pod tą nazwą? Długi na pół kilometra blok mieszkalny. Z pewnością warto wybrać się pod adres Kijowska 11, aby zobaczyć na własne oczy ten architektoniczny ewenement.
Jeśli chcielibyście poznać więcej szczegółów historii i kultury Pragi, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Warszawskiej Pragi, zlokalizowanego przy ul. Targowej 50/52.