fbpx

Udając się w podróż, największym wyzwaniem dla turysty, będzie znalezienie noclegu, gdzie będzie bezpiecznie, ciepło i wygodnie oraz dodatkowo nie zrujnuje to naszych kieszeni. Mamy do wyboru klasyczne obiekty hotelarskie oraz inne miejsca oferujące noclegi dla turystów. Istnieje osiem rodzajów obiektów hotelarskich. Są to: hotele, motele, pensjonaty, schroniska młodzieżowe, schroniska, domy wycieczkowe i pola biwakowe.

Hostele, agroturystyka lub miejsca do ustawiania namiotów zalicza się do innych obiektów, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie.

  • Hotele, motele i pensjonaty – dzielą się na 5 kategorii i oznaczone są gwiazdkami.
  • Schroniska, schroniska młodzieżowe i domy wycieczkowe – dzielimy na 3 kategorie oznaczone cyframi rzymskimi.
  • Kempingi – dzielimy na 4 kategorie oznaczone gwiazdkami.

Wybierając miejsce noclegu nie rozpatrujemy informacji o gwiazdkach i kategoriach, ale najważniejsze są takie rzeczy, jak: czy będzie wygodnie, czy w pokoju jest łazienka, czy jest internet, czy będziemy mogli zrobić sobie kawę i ile to wszystko kosztuje. Wybierając hotel musimy liczyć się z wyższymi kosztami (ok.200 zł. za  pokój dwuosobowy).Wybierając hostel zaś liczymy się z koniecznością korzystania ze wspólnej łazienki w korytarzu i mieszkania z pokoju z np. 12 łóżkami. Jest to jednak idealne miejsce dla wieloosobowych grup, ponieważ wtedy wszyscy mogą spać w jednej sali.

Hostel to również świetne miejsce, gdzie można się integrować z innymi, zwykle młodymi ludźmi podróżującymi z plecakiem (backpacking).

W hostelach znaleźć można również pokoje indywidualne: 1-,2-,3-osobowe z łazienką, jednak wtedy cena wzrasta. Standard w hostelach obecnie jest coraz lepszy, a ceny znacznie niższe niż w hotelu. Ceny wahają się – w pokoju 8 –osobowym od 45 zł za łóżko, do 80 zł za osobę w pokoju dwuosobowym z łazienką.

Komfort i jakość w hostelach możemy sprawdzić czytając opinie w internecie i przeglądając zdjęcia. Podobnie również sprawdzamy obiekty agroturystyczne. Najlepiej skorzystać z miejsc sprawdzonych przez znajomych albo uwierzyć opiniom w internecie. Wybierając agroturystykę oszczędzamy na noclegu, bo jest w przystępnej cenie (ok.30 – 50 zł) za osobę za dobę, a za drobną opłatą mamy szansę na pyszny domowy obiad.

Podróżując po Polsce, a szczególnie po dużych miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk) warto wybrać hostel ze względu na ogromną różnicę w cenie, w porównaniu z hotelami. Najważniejsze jest to, aby  czuć się komfortowo i nie zrujnować swojego budżetu.

W Polsce pojawia się bardzo dużo niezwykłych miejsc noclegowych.

  • Powstało miejsce noclegowe zrobione ze składu pociągu, gdzie infrastrukturę kolejową przerobiono na potrzeby gości (Białowieża)
  • Gliniana Wioska-okrągłe domki wykonane z gliny i słomy (Puszcza Augustowska)
  • Nocleg pod ziemią w kopalni soli  na głębokości 125 lub 135 m, tam gdzie nie docierają zanieczyszczenia (Wieliczka)
  • Nocowanie w domku na drzewie (Nałęczów)
  • Nocleg w kapsule- namiastka Japonii w Polsce (Warszawa)
  • Domy usytuowane na wodzie (Mielno)

Wybieramy według swojego upodobania i podróżujemy, bo to najlepszy sposób, aby oderwać się od wszystkiego, co nas przytłacza i naładować się pozytywną energią.

REZERWUJ