fbpx

Każdy z pewnością się z nami zgodzi, że kuchnia polska jest przepyszna i niepowtarzalna, a do tego bardzo różnorodna. Właściwie każdy region w Polsce, każde większe miasto, ma jakieś swoje kulinarne „perełki” – dania regionalne, których grzech nie spróbować podczas wizyty w danym miejscu.

Tak samo jest również ze Stolicą Polski – Warszawą. Warszawa to mieszanka wielu kultur, narodowości, religii, wpływów historycznych i smaków, które przez wiele lat miały ogromny wpływ na kształtowanie się tej tradycyjnej warszawskiej kuchni regionalnej.

Poniżej przedstawiamy niezwykle smaczną listę – bez skosztowania tych dań nie powinniśmy wracać do domu!

  1. Cynaderki z kaszą – cóż się kryje pod tą tajemniczą nazwą? Nerki! Prawdziwy warszawski przysmak, nereczki drobiowe lub wołowe podawane oczywiście z kaszą gryczaną i ogórkiem.
  2. Pyzy z Różyca – ich nazwa pochodzi od miejsca, gdzie przez wiele lat były sprzedawane – bazaru Różyckiego, znajdującego się na warszawskiej Pradze. Panie sprzedawały tam pyzy prosto ze słoików owiniętych gazetami, aby w ten sposób dłużej trzymały ciepło dania. W skład tych pyz wchodzą przede wszystkim: ziemniaki, cebula i boczek.
  3. Schab po warszawsku – danie, które ponoć powstało przez przypadek i stworzył je kucharz jednej z warszawskich restauracji przy przygotowaniu zimnych nóżek. Danie to to są plastry upieczonego mięsa zalane wywarem tworzącym po zastygnięciu galaretę. Bardzo często potrawa ta przygotowywana jest w okresie wielkanocnym. Mięso wtedy dodatkowo jest faszerowane pastą jajeczno-chrzanową.
  4. Wuzetka – najpopularniejsze ciastko w Warszawie. Czekoladowy biszkopt przekładany kremem. Podobno nazwa tego deseru związana jest z trasą W-Z, jednak nie wszyscy Warszawiacy podzielają tę teorię.
  5. Pańska skórka – większości Warszawiaków pańska skórka kojarzy się z…. cmentarzem. To tam bowiem najczęściej były i są one sprzedawane, np. podczas Święta Wszystkich Świętych. Jednak nie tylko, ponieważ wiąże się ona równie mocno z odpustami. Pańska skórka to nic innego, jak cukierek – ubite na sztywno białka, cukier oraz sok (z cytryn lub malin).
  6. Zygmuntówka – odpowiedź cukierników warszawskich na Królową Wuzetkę. Ciasto migdałowe, konfitura z żurawin, mus czekoladowy, bita śmietana i beza. Ze względu na skład nie polecamy Zygmuntówki osobom będącym na diecie 😉

Mniam!

Dla mieszkańców Warszawy i okolic kosztowanie kuchni regionalnej nie stwarza problemów, w końcu mają ją tutaj, na miejscu. Dla tych, którzy mieszkają poza Warszawą, a nawet poza Polską, chęć skosztowania prawdziwych potraw warszawskich łączy się z podróżą i nocowaniem w Stolicy. Warto wtedy znaleźć dla siebie tani nocleg w dobrej lokalizacji, hotel lub hostel, z wygodnym łóżkiem, w którym będziemy mogli odpocząć po całodniowym, bądź nawet kilkudniowym!, zatracaniu się we wspaniałych kompozycjach warszawskich smaków.

Czy ktoś z Was zgłodniał? Bo my bardzo. Nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do jednego z  warszawskich barów na meduzę z lornetą!

REZERWUJ