fbpx

Powstanie warszawskie ostatecznie trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją polskich żołnierzy i powstańców.  W czasie powstania poległo 16 000 powstańców i 150 000  ludności cywilnej…

Już od wielu lat, co roku, w Godzinę „W”, cała Warszawa, ale nie tylko, bo i wiele miast Polski, zatrzymuje się na chwilę, aby uczcić pamięć bohaterów powstania warszawskiego. Na co dzień zatłoczone ulice stolicy zatrzymują się, kierowcy wysiadają z samochodów, autobusów, czy tramwajów, wyją syreny, klaksony, dzwonią kościelne dzwony. A to wszystko, aby oddać hołd i podziękować tym, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki za Warszawę. Jest to chwila bardzo niesamowita i wzruszająca, szczególnie, że w obchodach wybuchu powstania warszawskiego wciąż  jeszcze biorą udział powstańcy, którzy mogą nam opowiedzieć prawdziwe historie z tamtego czasu.

W Warszawie możemy odwiedzić również na co dzień kilka miejsc pamięci powstania warszawskiego.

Najważniejszym z nich, które tak naprawdę powinien odwiedzić każdy Polak, a szczególnie Warszawiak, jest Muzeum Powstania Warszawskiego, zlokalizowane na warszawskiej Woli w dawnym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. Muzeum po raz pierwszy zostało utworzone w 1983 roku, a w obecnej formie funkcjonuje od 31 lipca 2004. W muzeum możemy obejrzeć ok. 30 tysięcy eksponatów. Warto też wspomnieć, że przez pierwsze 10 lat działalności odwiedziło je ponad 4,6 mln osób.

Stare Miasto i Barbakan

Najstarsza część miasta założona  została w XIII wieku, jako gród książęcy i osada otoczona murami. Rynek Starego Miasta ukształtował się na przełomie XIII i XIV wieku. Zabudowa początkowo była drewniana, a około 1429 roku stanął ratusz z pręgierzem i kuną (klatka dla przestępców). Odbywały się tam jarmarki, targi oraz egzekucje publiczne. Od XV zaczęły się pojawiać gotyckie kamieniczki, a po pożarze w 1607 roku zastąpiły je renesansowe, potem zaś barokowe. Na miejscu ratusza, rozebranego w 1817 r., powstała w 1855 r. rzeźba Syreny (Konstantego Hegna),która jest symbolem Warszawy i godłem herbu Warszawy. Rynek Starego Miasta i Rynek Nowego Miasta w sezonie letnim stają się sceną dla teatralnych i muzycznych występów. Podczas II Wojny Światowej warszawskie stare miasto zostało zniszczone w 90% . Po doskonałej odbudowie zostało wpisane w 1980 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Multimedialny Park Fontann

Na podzamczu, blisko Starego Miasta i Wisły znajduje się multimedialny park fontann. Strumienie wody są oświetlone kolorowymi światłami, a na ścianach wody pojawiają się laserowe animacje, którym towarzyszy muzyka klasyczna(Chopin) i współczesna. Pokazy „Woda – Światło – Dźwięk” odbywają się od maja do września w piątki i soboty o godz. 21.30.

Stadion Narodowy

Blisko Starego Miasta powstał na potrzeby Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 Stadion Narodowy. Miejsce to oferuje wiele atrakcji sportowych i kulturalnych (wystawy, koncerty) Warszawski stadion można zwiedzać.

Centrum Nauki Kopernik

Warszawski Kopernik jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Znajduje się tam ponad 450 eksponatów rozłożonych w sześciu galeriach. Każdy zwiedzający może się tam poczuć jak naukowiec i samodzielnie eksperymentować w różnorodnych pracowniach. CNK otoczony jest Parkiem Odkrywców stworzonym wspólnie przez projektantów zieleni, inżynierów i artystów.

Pomnik Małego Powstańca

Przy ulicy Podwale, u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie, powstał Pomnik Małego Powstańca upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego w 1944r.

Grób Nieznanego Żołnierza

Pomnik znajduje się na Placu Piłsudskiego i służy oddaniu hołdu wszystkim tym, którzy poświecili życie walcząc za ojczyznę. Pomnik powstał w 1925 r., gdzie do grobu złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone ze Lwowa. Podczas II wojny światowej został poważnie uszkodzony, ale szybko odbudowany w 1946 r. W 2010 przeprowadzono remont i nowocześnie oświetlono. Przez cały rok, całą dobę, pełni wartę honorową dwuosobowy posterunek  z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. O godzinie 12.00 w każdą niedzielę odbywa się uroczysta zmiana warty.

 

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum powstało z inicjatywy  Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i jest jedną z pierwszych instytucji w kraju utworzonych w oparciu o rozwiązania partnerstwa publiczno–prywatnego. Prowadzi działalność dzięki środkom przekazywanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd terytorialny (miasto stołeczne Warszawa) i organizacje pozarządowe, które zgromadziły środki od darczyńców z Polski i zagranicy. Realizowane są dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno- edukacyjnego. Opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, gospodarki i nauki. Przedstawia ich historie przybycia  na ziemie polskie aż po historie najnowszą. Muzeum mieści się w gmachu wzniesionym  według projektu zespołu fińskich architektów i rozpoczęło działalność w kwietniu 2013, a wystawę otwarto w październiku 2014.

Cmentarz  Powązkowski

Cmentarz powstał w 1790r. na terenie podarowanym przez Melchiora Korwina Szymanowskiego. W 1793r. ukończono budowę kościoła pw. św. Karola Boromeusza, ufundowanego przez króla Stanisława Augusta i ks. Prymasa Michała Poniatowskiego, a zaprojektowanego przez Dominika Merliniego. Jeden z najstarszych cmentarzy w Warszawie o powierzchni 44 ha. wraz  z sąsiednimi Powązkami, został wpisany na listę Pomników Historii. Teren cmentarza jest skarbnicą rzeźby i małej architektury objętej ścisłą ochroną konserwatorską, podległy Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków. Społeczną opiekę sprawuje Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

Ulica Krakowskie Przedmieście

Jest fragmentem Traktu Królewskiego, od którego pochodzi nazwa, a biegnącego do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Najbardziej znana i reprezentacyjna ulica starej części Warszawy. Budowano przy niej reprezentacyjne pałace magnaterii i rodziny królewskiej. Była miejscem triumfalnych wjazdów np. hetmana Czarnieckiego czy Jana III Sobieskiego. W nowszej historii było świadkiem demonstracji ( 1861-manifestacja narodowa przeciwko zaborcom, 1968- demonstracje studenckie,1979-spotkania Jana Pawła II z młodzieżą)

Ogród Saski

Ogród Saski założony został na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta Mocnego, jako ogród przypałacowy (styl francuski) około 1713 roku. Ostateczny wygląd zyskał za czasów Augusta III w latach 1730 – 1740.Od roku 1727 udostępniono wszystkim zwiedzającym. August II Sas wybudował na terenie parku pierwszy wolnostojący budynek teatru  Opernhaus w 1748 roku. Podczas Powstania Warszawskiego wszystkie budynki uległy zniszczeniu i odbudowano je po II Wojnie Światowej.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Sztuk Pięknych powstało w 1862 roku i jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Siedzibą muzeum jest modernistyczny gmach wzniesiony w latach 1927 – 1938. Obecnie zbiory liczą 830 tys. dzieł polskiej i światowej sztuki z dziedziny rzeźby, malarstwa, fotografii oraz sztuki użytkowej. Istnieją cztery oddziały: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury zbudowano w latach 1952 – 1955, jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” a pomysłodawcą był Józef Stalin, natomiast projektantem Lew Rudniew – radziecki architekt. Wybudowano go w stylu socrealizmu i polskiego historyzmu w inspiracji amerykańskimi wieżowcami art deco. Mieści się tu sala widowiskowo – konferencyjna ( Sala Kongresowa), Pałac Młodzieży, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji oraz kina, teatry, kluby sportowe i instytucje naukowe (PAN) oraz liczne biura i organizacje. Odbywają się tam również liczne targi i wystawy. Pałac Kultury jest najbardziej rozpoznawalnym  budynkiem Warszawy. Jest również najwyższym budynkiem w Polsce, mającym 237 metry wysokości wraz z iglica antenową. Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, skąd oglądać można rozległą panoramę miasta.

Pałac i Muzeum w Wilanowie

Pałac wybudowano w latach 1681 – 1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery(Marysieńki),a zaprojektowany został przez Augusta Locciego w stylu barokowym. W latach 1723 – 1729 dobudowano boczne skrzydła. Aktualnie mieści się tam Muzeum Króla Jana III i to ono sprawuje pieczę nad pałacem, parkiem i rezerwatem przyrody Morysin oraz eksponuje zbiory sztuki udostępnione przez Stanisława Kostkę Potockiego w 1805 roku. Zespół pałacowo – parkowy w Wilanowie jest miejscem wydarzeń kulturalnych, spotkań i koncertów. Najbardziej znane to Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym i Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

Łazienki Królewskie

Zespół pałacowo – ogrodowy o 76 hektarach przyrody i licznych obiektach zabytkowych założony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Nazwa pochodzi od pawilonu Łaźni z  XVIII w. wzniesionego przez Stanisława Lubomirskiego i przebudowana przez  Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz pawilonów, budynków, wolno stojących rzeźb, są 4 ogrody; Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński. Łazienki są ulubionym miejscem spacerów warszawiaków i turystów. Organizowane są tam liczne koncerty oraz spotkania naukowe. Pałac przetrwał II wojnę światowa choć został częściowo zniszczony. W 1960 roku ponownie udostępniono go zwiedzającym.

Muzeum Więzienia Pawiak

Z inicjatywy byłych więźniów politycznych Pawiaka w 1965 powstało Muzeum Więzienia Pawiak. Zaprojektowane przez prof. dr hab. R Gutta i inż.arch. M. Mołdawa. Wzniesione zostało na fundamentach wysadzonego przez Niemców w 1944 roku więzienia. Znajdują się tutaj autentyczne wydobyte z ruin dokumenty oraz przedmioty używane przez więźniów. W latach 1939 – 1944 zginęło tam 37 tysięcy więźniów zamordowanych w czasie przesłuchań lub zmarło w szpitalu więziennym.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum otwarto w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania i otwarto 31 lipca 2004 r. w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej 79. Prowadzi ono działalność naukowo – badawczą poświęconą dziejom powstania oraz historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jest hołdem dla tych, którzy walczyli za wolną Polskę i Warszawę. W muzeum wykorzystywane są nowoczesne techniki audiowizualne, które dobrze docierają do głównego adresata, jakim jest młodzież, pozwalając opowiadać o patriotyzmie i historii.

 

Ulica Nowy Świat

Jest naturalną kontynuacją Krakowskiego Przedmieścia. Charakteryzuje się zwartą zabudową w stylu klasycystycznym z okresu Królestwa Kongresowego. 26 grudnia zapłonęły na ulicy jedne z pierwszych latarnie gazowe. Na przełomie XIX i XX wieku kamieniczki zastąpiły wielkomiejskie kamienice. Jest częścią Traktu Królewskiego. Jest jedną z najdroższych i najelegantszych ulic Warszawy z uroczymi kawiarenkami oraz najdroższymi sklepami.

 

Zwiedzaj Warszawę, nocuj w hostelu kapsułowym!

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania? Sugestie? Chcesz z nami pogadać? Możesz śmiało pisać, dzwonić lub po prostu skorzystać z formularza.

 

+48 605 082 335

 kontakt@kapsulahostel.pl

Dowcip 4, 00-051 Warszawa

Regulamin pobytu w hostelu

REZERWUJ