fbpx

Część 1 – drapacze chmur

W ciągu ostatnich lat drapacze chmur rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Te najwyższe budynki możemy już spotkać w największych miastach naszego kraju, jednak to właśnie w Warszawie jest ich najwięcej. Dla tych, którzy nie mają na co dzień kontaktu z drapaczami chmur, wizyta w Warszawie z pewnością spełni ich oczekiwania w możliwościach podziwiania tych budowli.

To, co jest bardzo charakterystyczne dla warszawskich drapaczy chmur, to ich położenie i rozmieszczenie na mapie miasta. Zdaniem urbanistów i architektów te wysokościowe budynki budowane są w sposób punktowy i dość chaotyczny. O ile w wielu miastach europejskich są wyznaczane specjalne dzielnice, gdzie mogą być budowane drapacze chmur, o tyle w Warszawie są one położone pomiędzy kamienicami i starszymi budynkami, niekonicznie pasującymi do nowoczesnych, szklanych budowli. Nie da się ukryć, że powoduje to brak spójności w architekturze miasta, a szczególnie dzielnic centralnych.

Pałac Kultury i Nauki

Mimo wielu nowych, nowoczesnych budynków, tym najwyższym w Warszawie wciąż pozostaje Pałac Kultury i Nauki. Wysokość całkowita tego budynku to 237 metry. Jego budowa została ukończona w 1955 roku.
Pozostałe 5 najwyższych budynków w Warszawie to: Warsaw Spire, Warsaw Trade Tower, Q22, Złota 44 oraz Rondo 1. W większości tych budynków znajdują się przede wszystkim biura i siedziby firm, ale również na niższych piętrach: siłownie, sklepy, restauracje i inne lokale usługowe.
Warto wspomnieć, że drapacz chmur, który co prawda znajduje się aż na 50tym miejscu listy najwyższych budynków w Warszawie i ma zaledwie 66 m wysokości, został wybudowany już w 1933 roku! Jest to budynek Prudential zlokalizowany przy Placu Powstańców Warszawy.

Nie da się ukryć, że wieżowce z pewnością mają ogromny wpływ na panoramę i widok miasta. Czy ją upiększają, czy szpecą, to już jest oczywiście rzecz gustu. Z pewnością drapacze chmur dodają nowoczesności i ujmują historycznego ducha miasta. Jednak zarówno miasta nowoczesne, jak i historyczne, mają swoich zwolenników i przeciwników.
Obecnie, na terenie Warszawy możemy naliczyć 22 drapacze chmur – budynki o wysokości ponad 100 metrów. W trakcie budowy jest kolejne 14 wieżowców, zlokalizowanych nie tylko w centrum Warszawy, ale również na Woli i na Pradze. Wszystkie z nich będą również liczyły ponad 100 metrów wysokości. Dodatkowo, za około trzy lata powinna zostać zakończona budowa wieżowca o wysokości 310 metrów! Będzie to najwyższy budynek w Stolicy Polski, najwyższy w Unii Europejskiej oraz czwarty na liście w Europie.
Wszystko to sprawia, że Warszawa staje się najwyższym miastem w Unii Europejskiej. Dlaczego nie Londyn, czy Paryż? Ponieważ w tych miastach drapacze chmur zlokalizowanie są na obrzeżach, w specjalnie wybranych dzielnicach. Tylko w Warszawie wieżowce dość gęsto budowane są właśnie w centrum miasta.

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania? Sugestie? Chcesz z nami pogadać? Możesz śmiało pisać, dzwonić lub po prostu skorzystać z formularza.

 

+48 605 082 335

 kontakt@kapsulahostel.pl

Dowcip 4, 00-051 Warszawa

Regulamin pobytu w hostelu

REZERWUJ