fbpx

Godzina „W”

Nie da się ukryć, że większości Warszawiaków, ale nie tylko, miesiąc sierpień kojarzy się z wybuchem powstania warszawskiego. To właśnie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 – Godzina „W” – we wszystkich okupowanych przez Niemców dzielnicach Warszawy polscy żołnierze i powstańcy zaatakowali niemieckie obiekty.

Decyzja o wybuchu powstania rodziła się przez kilka tygodni i wpływ na nią miało wiele nowo pojawiających się czynników. Jednak ostateczna decyzja została podjęta 31 lipca zaledwie dzień przed wybuchem powstania. Rozkaz bojowy został wydany dopiero o 19:00, zaledwie 60 minut przed rozpoczęciem godziny policyjnej, zatem dotarł on do adresatów dopiero następnego ranka. Również przez to, że rozstał skrócony czas mobilizacji, wielu żołnierzy nie zdążyło dotrzeć na swoje miejsca zbiórek. W momencie wybuchu powstania w walkach uczestniczyło zaledwie od 1500 do 3500 uzbrojonych żołnierzy.

Powstanie warszawskie ostatecznie trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją polskich żołnierzy i powstańców.  W czasie powstania poległo 16 000 powstańców i 150 000  ludności cywilnej…

Już od wielu lat, co roku, w Godzinę „W”, cała Warszawa, ale nie tylko, bo i wiele miast Polski, zatrzymuje się na chwilę, aby uczcić pamięć bohaterów powstania warszawskiego. Na co dzień zatłoczone ulice stolicy zatrzymują się, kierowcy wysiadają z samochodów, autobusów, czy tramwajów, wyją syreny, klaksony, dzwonią kościelne dzwony. A to wszystko, aby oddać hołd i podziękować tym, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki za Warszawę. Jest to chwila bardzo niesamowita i wzruszająca, szczególnie, że w obchodach wybuchu powstania warszawskiego wciąż  jeszcze biorą udział powstańcy, którzy mogą nam opowiedzieć prawdziwe historie z tamtego czasu.

W Warszawie możemy odwiedzić również na co dzień kilka miejsc pamięci powstania warszawskiego.

Najważniejszym z nich, które tak naprawdę powinien odwiedzić każdy Polak, a szczególnie Warszawiak, jest Muzeum Powstania Warszawskiego, zlokalizowane na warszawskiej Woli w dawnym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. Muzeum po raz pierwszy zostało utworzone w 1983 roku, a w obecnej formie funkcjonuje od 31 lipca 2004. W muzeum możemy obejrzeć ok. 30 tysięcy eksponatów. Warto też wspomnieć, że przez pierwsze 10 lat działalności odwiedziło je ponad 4,6 mln osób.

 

Kolejnym miejscem jest Pomnik Powstania Warszawskiego. Jest on zlokalizowany na Placu Krasińskich, a w tle możemy zobaczyć gmach Sądu Najwyższego Rzeczpospolitej Polskiej. Pomnik został odsłonięty w 45 rocznicę wybuchu powstania, 1 sierpnia 1989. Pomnik przedstawia postacie samych powstańców, gdzie część z nich wchodzi do kanału, a część ucieka z spod konstrukcji, która przypomina walące się ściany budynku.

Jeszcze innym miejscem jest Kopiec Powstania Warszawskiego. Aby go odwiedzić, musimy udać się na warszawski Mokotów. Sam kopiec powstał tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy to zwożono w to miejsce gruzy ze zniszczonych warszawskich budynków. W roku 2004, uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy, miejsce to otrzymało nazwę Kopca Powstania Warszawskiego. Na samym szczycie zaś pojawił się kilkumetrowy symbol Polski Walczącej. Kopiec co roku, 1 sierpnia, jest miejscem obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania? Sugestie? Chcesz z nami pogadać? Możesz śmiało pisać, dzwonić lub po prostu skorzystać z formularza.

 

+48 605 082 335

 kontakt@kapsulahostel.pl

Dowcip 4, 00-051 Warszawa

Regulamin pobytu w hostelu

REZERWUJ